Tak a už dosť! WC už zase tečie, neustále z neho špliecha a nedá sa už ani poriadne umyť. V podstate celá záchodová miestnosť nebola prerobená, odkedy sme sa nasťahovali.
Hmmm, zdá sa vám to povedomé? Na čo všetko však pri rekonštrukcii WC myslieť? Aký dizajn a funkcie sú dnes pre záchod štandardom? A čo v ňom robíte práve vy… – aké sú vaše predstavy?

WC miestnosť

Samostatná WC miestnosť je téma, ktorá môže byť pre niekoho riešením jedného dňa. No pre človeka, ktorý má rád individualitu, dobrý dizajn a funkcionalitu to môže byť úloha aj na celý mesiac. Ak máte kreatívne myslenie – WC je najlepšia miestnosť, kde to nebude nikomu vadiť a vy budete mať priestor na vybláznenie sa! Na čo si teda dať pozor v najmenšej miestnosti celého dom, či bytu?

Dizajn záchodu

Malá miestnosť samostatného WC je z hľadiska dizajnu veľká výzva, ktorej sa však väčšina zľakne. Veď posúďte sami – sedíte na WC a oproti vám je biela stena, dole „akože“ drevená podlaha a sedíte na bielom WC sedátku. Nerezový držiak WC papiera je rovnako sterilný ako celý dizajn WC miestnosti… hlavne, že je čisté… zrazu zavriete oči, otvoríte a neviete či ste doma alebo u rodičov…

OK. A teraz malá vsuvka. Spomínam si na svoje prvé WC, v ktorom som umiestnil na dvere obrovský plagát interiéru stíhačky MIG-29. Sadol som si na WC a sedel som v kokpite našej najlepšej stíhačky – každý deň to bolo pre mňa úsmevné a pozoroval som každý detail na prístrojovom paneli! Áno trochu uletené, no principiálne veľmi zaujímavé a jedinečné.

WC sa môže vymykať dizajnu celého bytu! Je to úplne uzavretá miestnosť, ktorá môže mať svoj vlastný štýl! Môže odzrkadľovať vaše hobby, či túžbu zmeniť dizajn celého bytu smerom k odvážnejšiemu dizajnu – a začnete práve dizajnom WC, kde zmena stojí akurát odvahu a nie veľké peniaze. Čo tak napríklad tapeta džungle v celej miestnosti alebo celá spleť rozprávkovej, či sci-fi ríše si vybrala svoju galaxiu práve vo vašom WC? Deťom sa to bude páčiť a dospelým určite tiež.

Realizácia je pritom jednoduchá – do výšky splachovacieho tlačidla bude jednofarebný keramický obklad, ktorý bude pokračovať jedným až dvoma radmi aj na podlahe. V centrálnej časti podlahy bude pás, či plocha jedinečného obkladu, ktorý sa vám veľmi páči, prípadne bol za zaujímavú cenu, pretože ho bolo na sklade už málo. Od stenového obkladu smerom hore bude tapeta na mieru, kde si necháte naniesť dizajn podľa vlastných chutí. Ak sa vám v budúcnosti tapeta nebude páčiť, jednoducho ju vymeníte za niečo aktuálnejšie alebo naopak za niečo jednofarebné, prípadne tapetu s menším vzorom. A pozor – nezabudnite aj na strop!

Fajn, taká divočina nie je pre vás – klasické čisté línie budú vždy top… V tom prípade ideme klasicky – podlaha bude akoby prechádzať z miestnosti pred WC, čiže použijeme tú istú dlažbu ako v predizbe, chodbe… Obklad na stenách bude parafrázovať obklad kúpeľne, pričom sa budeme snažiť držať ho vo svetlých tónoch. Tu je samozrejme na mieste individuálne posúdenie, ktoré sa odvíja od dizajnu dlažby ale aj chutí obyvateľov. V tomto smere veľmi pomáha 3D vizualizácia, ktorú vám vieme urobiť nielen na WC, kúpeľňu ale aj kuchyňu.

Dlažba a obklady na záchode

Samostatný záchod má veľmi malú plochu, a preto sa nebojte vyskúšať trochu atraktívnejší dizajn aj za vyššiu cenu obkladu. Budete sa ešte dlho spokojne usmievať na to malé zázračne pekné miesto, ktoré je dizajnom iné ako väčšina záchodov. U nás si môžete vybrať zo svetových značiek obkladov aj dlažieb. Buďte kreatívny, nenechajte to len tak!

Funkčnosť WC

Z hľadiska funkčnosti WC nás určite zaujíma spotreba vody, kvalita umytia misy po veľkej potrebe a minimálne prskanie vody pri splachovaní. Čoraz viac ľudí používa bidet, ktorý môže byť integrovaný do WC misy napr. TECEone alebo môže byť samostatný, prípadne je k dispozícii malá sprcha priamo pri WC.
Spotreba WC by sa mala pohybovať okolo 2,5l resp. do max. 5 litrov vody v dvoch samostatných krokoch. Dôležité je samozrejme, aby spláchnutie a umytie misy bolo poriadne – aktuálne najlepšie parametre majú tzv. rimless – bezokrajové misy, ktorých hlavnou výhodou sú minimálne záhyby, kde by sa špina usadzovala.

Jednou z vecí, na ktorú sa pri plánovaní WC miestnosti nemyslí je akustika miestnosti a v tomto prípade sa bavíme najmä o priezvučností dverí, prípadne ak je „jadro“ vystavané zo sadrokartónu aj o priezvučnosti takejto priečky. Často je WC miestnosť umiestnená blízko jedálne, či obývačky. Nie je nič lepšie, ako ísť na WC a zrazu vrava v miestnosti stíchne a vy na WC neviete, či pokračovať alebo počkať… Zvuky počuť všade. 

Riešením sú protihlukové dvere napr. od Sapeli, ktoré zvukovo „oddelia“ miestnosti navzájom. Dvere majú špeciálnu konštrukciu, ktorá je doplnená zvukovo-izolačnými prvkami a dajú sa osadiť do drevenej, obkladovej alebo kovovej zárubne. Z hľadiska prenosu zvuku je najhoršia samostatná kovová zárubňa. Hodnota útlmu zvuku môže byť až 43dB. Ak potrebujete znížiť priezvučnosť celého WC, či jednej steny riešenie bude zložitejšie – obráťte sa na odborníkov z potichu.sk.

Ďalšia funkcionalita je odsávanie priestoru WC, ktoré môže byť automatické, dvojrýchlostné a môžu mať aj nastaviteľný časový dobeh. Najdôležitejším parametrom pri výbere sa odvíja od objemu miestnosti WC – optimálny ventilátor musí byť schopný vymeniť 5x objemu vzduchu miestnosti. Nesmiete zabudnúť na prívod vzduchu z inej miestnosti, ktorý by mal mať plochu až 2x väčšiu ako je plocha samotného odsávacieho potrubia ventilátora. Tento otvor, by mal byť umiestnený na opačnej strane ako ventilátor.

WC sanita

Záchodová misa, bidet alebo dokonca o ich kombinácii si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku – bidet a WC v jednom TECEone.

Z hľadiska typu sanity sú k dispozícii 3 možnosti – klasický samostatne stojací záchod, závesné WC a do tretice je tu samostatne stojaci záchod s externou nádržkou. Najlepší dizajn, najjednoduchšie upratovanie poskytuje závesný záchod, ktorého výhodou môže byť aj nastaviteľná výška – ak ste vyšší ako priemer alebo naopak malý, tak si môžete pri montáži určiť optimálnu výšku WC misy. Skôr ako sa však rozhodnete pre niektoré riešenie, pozrite sa ako je riešený odpad – či je možné nový záchod pripojiť na stupačku, odpadovú rúru.

Ak sa pýtate akú značku WC misy kúpiť – odpoveď je jednoznačná – nešetrite a kúpte značku, ktorá má cveng a záruku kvality. WC sanitu kupujete raz za cca 15-20 rokov a tak je rozumné kúpiť kvalitné riešenie a nie také, ktoré budete ľutovať a WC za pár rokov, kvôli tomu meniť.

Osvetlenie WC

Osvetlenie záchodu je štandardne tvorené jedným svetelným telesom, ktorého zdrojom svetla by mala byť LED žiarovka, ktorá veľmi dobre odoláva častému zapínaniu a vypínaniu. Teplota svetla na záchode nie je veľmi kritická, s teplotou denného svetla nič nepokazíte ale ani studenšie svetlo nie je na škodu – pocitovo sa miestnosť zväčší.
Veľkým problémom býva nočná návšteva WC, keď sú oči veľmi citlivé na silné svetlo. Vynikajúcim riešením je osvetlenie misy záchoda, ktoré sa vďaka snímaču pohybu zapne len v noci a vtedy keď prídete na záchod. Toto riešenie je super aj malé deti, ktoré v noci majú problém stlačiť spínač samotného WC svetla.

Realizácia záchodu

Ak chcete vymeniť len WC misu, tak to zvládnete vybrať aj pri jednej návšteve našej predajne. V prípade, že pôjde o kompletnú rekonštrukciu odporúčame vám urobiť 3D návrh s kompletným zoznamom prvkov, ktoré bude treba a zároveň s kladiacim plánom dlažby a obkladov.
Tešíme sa na vašu návštevu!