Kuchyňa je vo väčšine slovenských domácností centrom diania celej rodiny, o to častejšie ak je kuchyňa v otvorenom priestore spolu s obývačkou, či aspoň s jedálenským stolom. Každodenná príprava jedla môže byť cez víkend príjemná, no cez týždeň je času málo – vtedy je rýchla a efektívna príprava jedla základom stihnutia všetkého, čo ste ešte večer mali na pláne… A že je toho dosť, že?

Hlavné prvky kuchyne

Efektivita pohybu je závislá od rozmiestnenia hlavných častí kuchyne – sporáku, chladničky, dresu a hlavným spojovacím prvkom je samozrejme pracovná doska. Spôsob prípravy jedla je dôležitým faktorom pri návrhu hlavných prvkov – je rozdiel ak ste napr. vegetariáni, či vegáni a spotrebujete veľa zeleniny, často si robíte zásoby na ďalšie dni alebo naopak pripravujete veľa jedál z polotovarov. Veľký rozdiel je vo veľkosti rodiny a to, či v kuchyni vládne jeden člen domácnosti alebo sa podieľate na práci obaja, či dokonca aj dospievajúce deti… V neposlednom rade je rozhodujúci tvar a veľkosť miestnosti kuchyne, ktorý je limitujúcim faktorom rozmiestnenia hlavných prvkov kuchyne.

Kuchynská linka

Platí, že vedľa dresu je potrebné miesto na oboch stranách – aspoň 0,5m a pri chladničke tiež plochu aspoň v šírke 0,5m, kam vyložíte viac vecí naraz, keď sa chystáte variť. Nie je nič horšie ako chodiť cez celú kuchyňu 3 metre hore-dole a prinášať jednotlivé ingrediencie z chladničky po jednom. Často potom vyberiete viac vecí naraz a nie raz vám spadne niečo na zem a rozbije sa…
Určite vás už nebaví hrať Tetris na pracovnej ploche v snahe vytvoriť priestor na krájaciu dosku – nová kuchyňa musí byť oveľa lepším „pracovným“ miestom na prípravu jedla!

Moja kuchyňa = moje zvyky

Porozmýšľajte nad vašim pohybom v kuchyni, priestorom na kuchynskej linke… zapisujte si mesiac krátke poznámky (prilepte si blok na chladničku), čo považujete za dobré a čo by sa mohlo zmeniť. Možno zistíte, že vám chýba odkladacia plocha, zásuvky na inom mieste, nepotrebujete už taký veľký dres s miestom na odkvapkanie umytého riadu, alebo zistíte že najväčší problém je v nedostatočnom priestore na zeleninu, či odpadkové koše na triedený odpad sú na nesprávnom mieste a sú nevhodnej veľkosti. Píšte si každú aj takmer nezmyselnú drobnosť a na konci mesiaca si zoznam prezrite a doplňte prípadne ďalšie postrehy, či ich dôležitosť v novej kuchyni. Veľmi to pomôže pri 3D návrhu kuchyne u nás v predajni a zároveň bude kuchyňa naozaj zodpovedať vaším predstavám.

Nová kuchyňa by mala prevziať dobré vlastnosti starej kuchyne a priniesť potrebné vlastnosti, ktoré najlepšie zodpovedajú vašim novým – aktuálnym potrebám a tiež hľadia do budúcnosti – prírastok do rodiny, či iné zmeny v domácnosti.

Nezabudnite, že aj keď je trendom kuchyňa s ostrovčekom, tak väčšina z nás jednoducho nemá dostatočne veľký priestor na jeho realizáciu – je však možné nájsť pomocné odkladacie priestory a hlavne efektívne využiť odkladací priestor na spotrebiče a príslušenstvo kuchyne.

Kuchynské spotrebiče

S novou kuchyňou by malo prísť aj k revízii počtu a kvality spotrebičov, ktoré sa postupne v kuchyni nazbierali – či už ste si ich kúpili alebo ste ich dostali darom. Urobte si ich zoznam a pripíšte k nemu ako často ich používate a či ste s nimi spokojná. V menšej kuchyni je nedostatok miesta na odkladanie a ak niektorý zo spotrebičov nepoužívate takmer vôbec, tak sa ho radšej zbavte a majte len to, čo naozaj potrebujete. Moderná kuchyňa má precízne uložené spotrebiče, ktoré sú ľahko prístupné a napr. multifunkčný robot je možné prípadne zapnúť aj priamo z vysúvateľnej zásuvky. Nehrozí tak žiadne vykladanie z krabice, ktorá je navyše umiestnená vo vyššie položenej skrinke.

 

Ak si každý deň pripravujete smoothie, porozmýšľajte kam umiestniť mixér, aby ste ho nemuseli každý deň vykladať – aj tu je ho možné vložiť do užšej zásuvky, ktorú vysuniete, do nádoby vložíte suroviny a mixujete…

Ak ste doteraz mali plynový sporák a rozmýšľate nad indukčnou doskou je jedinečná možnosť zrealizovať tento plán. V prvom rade však treba zistiť, či je možné do kuchyne priviesť potrebný 3-fázový prívod . Ak ste v byte, tak bude určite potrebné urobiť kompletne nový 3-fázový prívod do bytu. Aj pri pripojení dosky je potrebné postupovať obozretne a prácu by mal vykonávať certifikovaný elektrikár, aby ste nestratili záruku na indukčnú dosku.
Výhodou indukčnej dosky je nielen rýchlosť varenia ale najmä elegantný vzhľad v kuchyni, veľmi ľahká údržba – to čo vyprskne z hrnca utriete veľmi ľahko handrou. Bezpečnosť je pri doske ďalším významným faktorom, pretože dosky nie sú na okraji horúce a po vypnutí je to len chvíľu, keď je teplejšia stredná časť dosky. A samozrejme nehrozí žiadny únik plynu!

Podľa štýlu kuchyne, potrebnej funkcionalite spotrebičov Vám vieme poradiť a vybrať to najlepšie od výrobcov AEG, Electrolux či Gorenje. Ak by ste však mali chuť na niečo špeciálne, vieme zabezpečiť akúkoľvek značku.

Rúra na pečenie je pri integrovanom sporáku v dolnej časti a tak sa musíte pri každom pečení zohýbať, čo nevyhovuje v podstate nikomu. Lepšiu ergonómiu získate použitím indukčnej dosky a samostatnej rúry, pričom pod dosku je vhodné dať zásuvky a ak je to možné umiestniť rúru do úrovne pracovnej dosky. Po otvorení rúry, tak prenesiete horúci plech s pečením v jednej rovine, čím získate bezpečnosť a prehľad nad situáciou.

Pri kombinovanej chladničke porozmýšľajte, nakoľko využívate mraziaci box, či by sa vám neoplatilo mať väčšiu chladničku alebo naopak menšiu. Potreby sú veľmi individuálne avšak pri novej kuchyni je vhodné ju riešiť kompletne. Staršie spotrebiče ľahko predáte na inzerát a budete mať menší základ na nové. Nové spotrebiče majú nižšiu spotrebu a hlavne objem, ktorý potrebujete, takže sú efektívnejšie a získate tak ľahko poriadok a pekný jednoliaty dizajn kuchyne.

Dizajn kuchyne

Povedzme si to na rovinu – prvým dôvodom na zmenu kuchyne je dizajn. Konečne po dlhom čase chcete mať pocit čistoty a poriadku – každý deň, ráno i večer. Dizajn má veľa spoločného s poriadkom – keď je dizajn čistý, znamená to že ho neruší veľa rôznorodých prvkov a všetko „akosi“ zapadá do seba. Nič vás neruší, je vám príjemne.
Dizajn kuchyne je pomerne náročný proces. Musí zohľadňovať ergonómiu využitia, odkladací priestor, veľa rôznych plôch, odkladacích priestorov a najmä rozmery a priechodnosť samotnej miestnosti. Nepodľahnite mámeniu dizajnu krásnej, no pre vaše potreby nepraktickej kuchyne – lesklé plochy dvierok, veľa skla – detaily vyžadujúce častejšie upratovanie, nevhodne zvolená farba vás bude škrieť ešte veľmi dlho a bude len veľmi ťažké to zmeniť. Strávte veľa času nad praktickou stránkou kuchyne, len tak budete kompletne spokojný.

Biela kuchyňa

Z hľadiska farieb je biela kuchyňa klasikou, ktorej hviezda stále žiari a z hľadiska dizajnu aj vždy bude. Doplnkami sa dá veľmi ľahko vybrusliť a z chirurgicky čistého dizajnu vykúzlite vytúžené čaro domova. Navyše doplnkovou farbou sa môžete hrať do nekonečna a neustále obmieňať „kúzlo“ ročného obdobia. Ak je vám biela stále príliš neutrálna, tak je možné ju doplniť pastelovými prírodnými farbami, či zvoliť jemné tóny béžovej. Ak sa rozhodnete pre kombináciu s jemným odtieňom dreva, tak získate veľmi dobrý pocit prepojenia s prírodou. Zároveň si však mierne sťažíte kombináciu s farebným spektrom doplnkovej farby a nebude mať až takú širokú voľnosť v možnej kombinácii.

Čierna kuchyňa

Na druhej strane aktuálnej vlny je pre niektorých prekvapujúco – čierna kuchyňa. Tá v spojení s tmavším drevom, či tmavšími odtieňmi hnedej dokáže naladiť celú kuchyňu do elegantného závoja. Nie je to len kuchyňa pre single „technokratického“ muža, ale trend ktorý umožňuje vyniknúť dramatickému nasvieteniu, kombinácii lesklých a tmavých plôch. Zároveň priam baží po výnimočných detailoch matných vodných batérií, dresov, svetiel, techniky a úchytov dvierok. Tmavšia „čierna“ kuchyňa je vyššou školou dizajnu a treba si zvážiť každú plochu a detail, aby výsledok bol dlhodobo udržateľný a vy ste sa cítili v takejto kuchyni príjemne, nabudení urobiť ďalšie jedlo pre svojich najmilších.

Farebných možností ale aj dizajnu je nespočetne veľa a dôležité je len to, ako sa v nej cítite vy a ako zodpovedá vaším potrebám – nebojte sa teda experimentovať s cieľom mať kuchyňu, jedinečnú práve pre vás!

Príďte k nám do predajne a spolu vytvoríme 3D návrh kuchyne, ktorá bude spĺňať vaše potreby a zároveň do nej prinesieme elementy, ktoré zjednodušia prístup pri každodennej práci a pohybe v nej.

Kontaktujte nás

Termín pre

14 + 9 =

Akcia na vodeodolné laminátové podlahy Classic

Akcia na vodeodolné laminátové podlahy Classic

Využite akciu Quick Step, vďaka ktorej získate kvalitnú vodeodolnú laminátovú podlahu so zárukou až 25 rokov za vynikajúcu akciovú cenu. V akcii, ktorá trvá až do 3. apríla 2022 si môžete vybrať zo 16 vzorov vodeodolnej laminátovej click podlahy Classic. Zároveň je v...

Veľkoformátový obklad Monolith

Veľkoformátový obklad Monolith

Veľkoformátová dlaždica s rozmerom až 120x240 cm je určená na pokládku na zem aj steny. Nielen veľkosť samotnej dlaždice ale aj kvalita a rozmanitosť štruktúry posúvajú laťku interiérového dizajnu vyššie.Tubadzin Monolith je kolekcia veľkoformátovej dlažby so...